Hostina vs. svatební šaty, aneb na čem ušetřit ve svatebním rozpočtu

Hostina vs. svatební šaty, aneb na čem ušetřit ve svatebním rozpočtu

  • Napsal(a): Tereza Martinková (srpen 2016)

“Ano.” Jedním slovem to celé začalo a mnoha slovy to musí pokračovat. Svatba se totiž nezařídí sama. Svatební hostina, místo konání, seznam hostů, dort, kytice, prstýnky, svatební šaty…”uf”, je toho tolik. Navíc všechno něco stojí, a to “něco” většinou není málo. Jak utrácí čeští novomanželé a na čem můžete ušetřit vy a na čem naopak nikoli, to se dočtete v tomto článku.

Jak jsou na tom Češi?

Podle průzkumu MONETA Money Bank jsou Češi a zejména mladí zamilovaní na svatbu ochotni uvolnit mnohem více peněz ze svého bankovního účtu než tomu bylo doposavad. Překážkou pro ně není ani nulová našetřená částka a vrhají se do všemožných půjček. Neváhají si půjčit částky převyšující 50 tisíc korun. Prsteny nebo svatební šaty však nejsou na seznamu číslo jedna a mnoho párů se na nich snaží spíše ušetřit, i přes fakt, že šaty dělají nevěstu a prsteny zůstanou “dokud je smrt nerozdělí”.

za co češi na svatbě utrácí
Infografika a průzkum: MONETA Money Bank

Jak jste si mohli z obrázku všimnout, téměř třetina zasnoubených je do svatebního dne ochotna vložit padesát až sto tisíc korun, ale příliš šetří na sobě samotných.

Stále více jak polovina nevěst hledá své pohádkové svatební šaty v půjčovnách s vidinou ušetřených peněz, přeci jenom je budou mít jen jeden den. Ceny půjčovného však nejsou vždy nižší než ceny pořizovací, nemluvě o penále, které vám salony mohou za poškozené šaty připsat. Bonusem koupených šatů je i to, že mohou po svatbě putovat k další nevěstě za velkou část pořizovací ceny.

Mnoho nastávajících manželů na sobě šetří kde se dá, mnohdy škrtají peníze z rozpočtu na snubní prsteny a hledají levnější varianty. Pouto mezi manželi samozřejmě nebude s dražšími prsteny silnější a řečem typu “čím dražší, tím spolu budete déle” nevěříme, ale prsteny budou manželství doprovázet po celou dobu, stejně tak jako budou vaší nedílnou součástí. Není nad to se ráno probudit a večer usínat s tím nejkrásnějším prstenem na vašem prsteníčku.

Určete si priority

Dle našeho názoru se dá nejvíce ušetřit na hostině a občerstvení, které je sice nedílnou součástí tohoto velkého dne, ale bude jídlo doopravdy to, na co chcete, aby vaši hosté vzpomínali, nebo je to jen příjemné zpestření výjimečného dne? Hostina tvoří dle statistiky MONETA Money Bank, přes neuvěřitelných 70 % celého rozpočtu.

Hosté si samozřejmě váží velkého výběru, ale nevykrmujete je na zabijačku. Nikde není dáno, že musíte hosty poctít pěti chodovým meníčkem a deseti patrovým dortem. I když se to možná nezdá, ušetřit také můžete na předem domluvených chodech, oproti švédským stolům, které se stále doplňují o nové a nové jídlo. Hosté už hlad mít ani nemusí, ale kdo by tam chtěl nechat tolik jídla, že?

Jak tedy konkrétně ušetřit?
  • rezervujte si místo konání s předstihem
  • naplánujte svatbu mimo sezónu
  • servírujte jen lehkého alkohol (tvrdý si každý platí sám)
  • kupte sezonní květiny od místního pěstitele
  • nekupujte drahé dekorace a vyrobte si je sama
  • vynechte výslužky pro už tak přecpané hosty
  • nakupte jídlo sama a objednejte jen kuchaře (ne vždy je to možné)
  • máte doma nenošené zlato? doneste ho na prstýnky a ušetřete na materiálu

Každý má priority nastaveny jinak, a tak je nám jasné, že ne se vším budete souhlasit, berte tedy tento článek s rezervou a spíše jako naše malé doporučení s několika posbíranými fakty. Rozhodně nešetřete na věcech, které jsou pro vás důležité, postarat se o hosty je samozřejmostí, ale neupřednostňujte jejich potřeby před těmi svými.

Přečtěte si, jak můžete ušetřit a přitom mít vlastní svatební šaty.

Chci znát výhody vlastních šatů