Kdy začít plánovat svatbu? A kde ji uspořádat? Foto: Matouš Bárta

Kdy začít plánovat svatbu? A kde ji uspořádat?

  • Napsal(a): Tereza Martinková (květen 2016)

Romantickou žádost o ruku máte za sebou a nyní se nabízí otázky, kdy začít plánovat svatbu? Jaké místo zvolit a jak dlouho dopředu je potřeba zamluvit termín? Je jen na vás, zda dodržíte tradici do roka a do dne“ od zasnoubení, nebo svatbu odložíte. Každopádně jakmile se rozhodnete, je třeba si nejprve stanovit místo a termín obřadu. Zbylé úkony pak můžete řešit postupně. A věřte, že ty nejjednodušší úkoly mohou mít nejvíce háčků.

Kde můžete uspořádat svatební obřad?

První věc, kterou byste měli vyřešit, je místo konání svatebního obřadu. Možností je mnoho, je však třeba zvážit veškerá pro a proti. Svatební obřad je událost, na kterou nikdy nezapomenete. Přesto je třeba přihlédnout k finančním možnostem, vzít v úvahu vzdálenost, počet hostů a další praktické aspekty.

Nabízí se několik možností:

  • matrika – obřad na úřadě
  • romantické místo – hrad, zámek
  • svatba venku - zahrada, vinice…
  • netradiční místo – zoologická, botanická zahrada, v lese, na pláži, na lodi, v padáku….
  • církevní obřad v kostele

Praktická a poměrně levná je svatba na matrice. V místě trvalého bydliště za obřad neplatíte prakticky nic, vyjma drobných doplatků za hudbu a jiný doprovodný program. Další předností je, že vaše svatba bude pod střechou. Nemusíte se tedy obávat nepříznivého počasí. Na druhou stranu úřad nepřináší žádnou velkou romantiku, často je svatební síň poněkud stísněná. Proto si předem ověřte, kolik hostů se tam vejde.

Stále více snoubenců volí romantiku a netradiční místa. Hrady a zámky jsou stále IN, zejména pak obřady pod širým nebem v zahradách. Svatba venku má neopakovatelné kouzlo v letních měsících. Oblíbené jsou také vinice. Pokud máte dobrodružnou povahu, můžete vyzkoušet netradiční svatbu, například na jachtě nebo v zoologické zahradě. Pro věřící páry připadá v úvahu církevní obřad v kostele, který trvá obvykle déle. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. Svatbu venku může ohrozit počasí, hrady a zámky jsou finančně nákladnější a k církevnímu obřadu je potřeba víra obou partnerů.

Jak vybírat místo svatby?

Konkrétní místo svatebního obřadu by měli vybírat partneři společně a shodnout se. Dejte si tedy dostatek času a projeďte si oblíbená místa, zjistěte si maximum informací a vyberte nakonec okruh třech míst, která se vám líbí nejvíce. Poté už stačí sepsat si pro a proti a máte vybráno. Inspiraci můžete hledat u známých, kteří už svatbu měli nebo na internetu.

Termín svatby

Jakmile máte konkrétní místo, je třeba zajistit si termín svatby. Obecně se doporučuje učinit tento krok alespoň 8 měsíců předem. Zejména, pokud plánujete svatbu v termínu červen – září. Jestliže chcete mít svatbu v zimních a jarních měsících, bude vám stačit 6 měsíců i méně. Největší zájem o svatby je v červnu a v září. Naopak nejméně svateb je v květnu kvůli pověrám, které říkají, že sňatek uzavřený v květnu nevydrží. Dále je třeba myslet na to, že „magická data“, jako například 6. 6. 2016 jsou opět velmi žádaná, zejména pokud vychází na víkend. Termín si zamluvte nejlépe osobně, po domluvě můžete i telefonicky. Doporučujeme však osobní schůzku, můžete se tak rovnou domluvit i na další organizaci.

Nezapomeňte na důležité doklady:

  • vyplněný dotazník o uzavření manželství (dostanete ho na matrice, nebo jej můžete stáhnout na internetu)
  • platný doklad totožnosti obou partnerů
  • originály rodných listů snoubenců

V případě, že jeden ze snoubenců už sňatek v minulosti uzavřel, je třeba přiložit doklad o ukončení předchozího manželství (v případě smrti bývalého manžela či manželky úmrtní list). Pokud je jeden ze snoubenců mladší než 18 let, je třeba přiložit rozhodnutí soudu o povolení uzavření manželství s doložkou právní moci.

Tip na závěr:

Jestliže jste nechali termín obřadu „na poslední chvíli“ a vše ostatní již máte připravené, zkuste požádat o vyhlášení takzvaného nesezdávacího dne. Některé úřady vychází vstříc a oddají vás i mimo vypsané termíny.