5 důvodů proč vás vlastní šaty vyjdou levněji než půjčené

5 důvodů proč vás vlastní šaty vyjdou levněji než půjčené

  • Napsal(a): Filip Hradil (leden 2019)

Možná si říkáte, že jsou nové a vlastní šaty zbytečným luxusem, který nepotřebujete...  že si šaty raději půjčíte a ušetříte. Nemusí tomu tak být – většinou platí opak. Přečtěte si, proč, v tomto článku plného reálných zkušeností a příběhů.

Článek je založený na stovkách zpráv a desítkách recenzí. U každého bodu najdete jednu konkrétní recenzi a v sekci naše nevěsty spoustu dalších hodnocení, podporujících naše přesvědčení, že každá nevěsta by měla mít vlastní a nové svatební šaty na tak důležitý den. Tento článek byste si měla přečíst celý, protože výběr šatů je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí ohledně svatby.

5Rozdíl v ceně za půjčení a prodej je někdy minimální

Pokud si budete chtít koupit šaty od některého ze světových návrhářů, asi se plácnete přes kapsu – takové šaty běžně stojí 35.000 až 50.000 Kč. U takových se vám určitě vyplatí půjčení, které bude stát něco kolem třetiny kupní ceny. Navíc šance, že zakoupené šaty pak prodáte alespoň za polovinu ceny je dost malá.

Naopak šaty od méně známých návrhářů, jejichž prodejní ceny se pohybují kolem 15.000 Kč, v některých případech mohou stát jen o trochu více, než šaty k zapůjčení.

Proč? Faktem je, že velkou část půjčovného tvoří služby – a ty jsou stejné, ať si půjčíte levné nebo drahé šaty. Pokud si šaty koupíte, nechodíte na další zkoušky, šaty po vás nemusí čistit a to se zkrátka na ceně projeví.

Ani by mě nenapadlo chtít šaty za stejnou cenu pouze na vypůjčení – ten pocit, že jsou šaty nové a pouze vaše, za to opravdu stojí.
elody nevesta eva

Zaplatíte raději 10 tisíc za pronájem na 1 den, nebo 13 tisíc za šaty, které budou jen vaše?

4Čas, energie a pohodlí

vrácení svatebních šatů do půjčovny

Tento důvod skvěle ilustruje příběh naší nevěsty Nicol, přečtěte si ho celý níže.

V salónech na mě skoro nic neměli a pokud už jsem na sebe něco sehnala, připomínalo to zašedlou záclonu na starou mladou, za níž se salóny nestyděly říct si půjčovné patnáct a více tisíc. Výsledek tedy byl: Jedna nevěsta bez šatů a totálně v depresi, v peněžence mínus 1500,- za zkoušení pár zašedlých záclon a jedno odtažené auto, protože jsem asi tak po druhé v životě zaparkovala na modré zóně, spěchajíc na přesný čas do jednoho ze salónů. A zase nic neměli!
elody nevesta anezka

3Pokuty v případě poničení šatů

Některé salony vám naúčtují pokutu i za drobné poničení šatů – nejčastěji to je protržení jemného tylu na kraji sukně, čemuž se u venkovní svatby asi nevyhnete. U vlastních šatů se na malé dírky můžete vykašlat, protože nejsou obvykle vidět a šaty jsou jen vaše.

Důležitý byl pro mě také pocit se o šatky nebát, nechtěla jsem se ve svůj svatební den obávat, že šaty zašpiním, poškodím, propálím, roztrhnu...
elody nevesta anezka

2Šaty vám po svatbě zůstanou

Zatímco po půjčených šatech vám zůstanou jen fotky, vlastní svatební šaty si můžete nechat, nebo je prodat.

Budoucí nevěsty na bazárcích a Facebook skupinách jsou většinou ochotné za šaty zaplatit kolem 6 - 8 tisíc. To znamená, že po svatbě máte velkou šanci prodat šaty alespoň za polovinu ceny. Nezřídka se stává, že naše nevěsty prodají šaty i za víc a ve výsledku je vyjdou na 4 000 Kč.

Po zkušenostech ze salónů, kde si vyslechnete, jak jste malí, tlustí, tencí, šišatí, jsem opravdu ocenila možnost mít šaty snů a přesně na míru a neskutečně moc týmu Elody děkuji, že mi tohle umožnili. Navíc jsem se nemusela bát, v jakém stavu šaty budu někam vracet, protože jsou jen a jen moje.
elody nevesta veronika

My v Elody svým nevěstám posíláme k šatům i manuál, kde jim (mimo jiné) radíme, jak šaty co nejvýhodněji prodat.

1Vlastní, nové, voňavé = pocit k nezaplacení

... na tomto se shodnou asi všechny naše nevěsty. Teď by se hodilo říct: "risk je zisk", ale v Elody to risk není. Nepadnoucí šaty zdarma upravíme a když se v nich necítíte dobře, vrátíme vám peníze. Můžete jen získat! Ten pocit zažijete jen jednou a budete na něj vzpomínat celý život, tak ať stojí za to.

Materiál šatů se naprosto nedá srovnat s tím, co na nás navlékali v půjčovnách a ten pocit, že jsem byla první majitelkou šatů a nikdo jiný do nich nelezl, je prostě k nezaplacení.
elody nevesta eva

Stále si myslíte, že půjčením šatů opravdu ušetříte? Prohlédněte si svatební šaty, které mohou být jen vaše. Při výběru vás neomezuje velikost, délka ani barva – šaty ušijeme přesně pro vás!

Prozkoumat modely