Do 31. ledna rozdáváme závoje k šatům zdarma! Ušetřete až 1.290 Kč a dotvořte svůj romantický "look". Přečíst podmínky.
Jak vás mohou vlastní šaty vyjít levněji než půjčené

Jak vás mohou vlastní šaty vyjít levněji než půjčené

  • Napsal(a): Filip Hradil (říjen 2017)

Možná si myslíte, že vlastní šaty jsou zbytečným luxusem, který nepotřebujete – že si šaty raději půjčíte a ušetříte. Ne vždy tomu tak musí být. Jednotlivé důvody v článku jsou seřazené od méně, po více důležité a proto rozhodně projděte článek až do konce.

Rozdíl v ceně za půjčení a prodej je někdy minimální

Pokud si budete chtít koupit šaty od některého ze světových návrhářů, pravděpodobně se plácnete přes kapsu – takové šaty mohou stát 30, 40 i více tisíc korun. U takových se vám určitě vyplatí půjčení, které bude stát polovinu nebo třetinu prodejní ceny. Navíc šance, že je pak prodáte alespoň za polovinu ceny je dost malá.

Naopak šaty od méně známých návrhářů, jejichž prodejní ceny se pohybují kolem 15 tisíc korun, v některých případech mohou stát jen o trochu více, než šaty k zapůjčení.

Proč? Je zřejmé, že velkou část půjčovného tvoří služby – a ty jsou stejné, ať si půjčíte levné nebo drahé šaty. Pokud si šaty koupíte, nechodíte na další zkoušky, šaty po vás nemusí čistit a to se zkrátka na ceně projeví.

Zaplatíte raději 10 tisíc za pronájem na 1 den, nebo 13 tisíc za šaty, které budou jen vaše?

Čas, energie a pohodlí

No dobře, tento bod se netýká přímo částky, kterou za šaty zaplatíte, ale říká se, že čas jsou peníze. Pokud denně chodíte do práce a salon nemáte zrovna za rohem, mohou se vám cesty prodražit. Při půjčování šatů, kromě první zkoušky, musíte do salonu ještě několikrát, minimálně vyzvednout a vrátit šaty už v tak hektických dnech.

vrácení svatebních šatů do půjčovny

Pokuty v případě poničení šatů

Některé salony vám naúčtují pokutu i za drobné poničení šatů – nejčastěji to je protržení jemného tylu na kraji sukně, čemuž se u venkovní svatby asi nevyhnete. U vlastních šatů se na malé dírky můžete vykašlat, protože nejsou obvykle vidět a šaty jsou jen vaše.

Šaty vám po svatbě zůstanou

Zatímco po půjčených šatech vám zůstanou jen fotky, vlastní svatební šaty si můžete nechat, nebo je prodat.

Budoucí nevěsty na bazárcích a Facebook skupinách jsou většinou ochotné za šaty zaplatit kolem 6 - 8 tisíc. To znamená, že po svatbě máte velkou šanci prodat šaty alespoň za polovinu ceny. Nezřídka se stává, že naše nevěsty prodají šaty i za víc a ve výsledku je vyjdou na 3 000 Kč.

vlastní svatební šaty
Naše nevěsta Ivana z Chorvatska s modelem 1016

My v Elody svým nevěstám posíláme k šatům i manuál, kde mimo jiné najete i tipy, jak šaty co nejlépe prodat.


Stále si myslíte, že půjčením šatů opravdu ušetříte? Prohlédněte si svatební šaty, které mohou být jen vaše!

Prozkoumat modely