Kdy, jak připravit svatební oznámení a na co si dát pozor

Kdy, jak připravit svatební oznámení a na co si dát pozor

  • Napsal(a): Tereza Martinková (duben 2016)

Svatební oznámení je důležitou součástí každé svatby a vaše hosty může příjemně naladit. Je proto důležité mu věnovat patřičnou pozornost. Jak by mělo vypadat a co by na něm rozhodně nemělo chybět?

Kdy poslat svatební oznámení hostům?

V ideálním případě 2 měsíce před svatbou, nejméně pak jeden měsíc před obřadem. Pokud plánujete svatbu na období prázdnin, můžete poslat oznámení ještě dříve, nebo dát vědět jiným, neoficiálním způsobem, aby se hosté mohli přizpůsobit s dovolenou.

Napsat, nebo natisknout?

Na výběr je nespočet druhů svatebních oznámení. V každém případě záleží na částce, kterou jste ochotni za svatební oznámení zaplatit a na počtu hostů, které chcete pozvat. Čím luxusnější a zdobnější oznámení, tím dražší bude, čím více hostů, tím více oznámení potřebujete. Můžete si vybrat mezi oznámením psaným a tištěným. Jestliže víte, že na svatbu pozvete hostů méně a psaná oznámení se vám líbí, tak je to jasná volba. Očekáváte-li příchod rozsáhlé rodiny a velkého počtu přátel, tisk bude lepším řešením, které vám ušetří mnoho času potřebného na další zařizování.

Svatební oznámení: jasně, zřetelně a přesně na míru

Při výběru svatebního oznámení byste se měli držet několika základních pravidel, na která se podíváme detailněji.

Písmo musí být čitelné

Okrasné písmo, je velice lákavé, ale při jeho výběru buďte opatrní. K lepší čitelnosti přispěje kolikrát i vhodná volba barvy a pozadí, proto se na svatební oznámení nedoporučují neonové barvy. Oblíbené a často volené je zlaté a stříbrné písmo na bílém nebo jiném světlém podkladu.

Vzhled oznámení volíme podle stylu svatby

Při výběru svatebního oznámení, můžete narazit na otázku, jaký styl vlastně hledat. Důležité je, aby svatební oznámení, stejně tak jako zbytek dekorací, ladilo do barev a stylu svatby. Bude-li vaše svatba laděna do romantického stylu, i svatební oznámení by mělo být romantické. Budou-li dekorace a nevěstina kytice laděny do růžové barvy, vybírejte podle toho i oznámení.

Údaje, které na oznámení nesmí chybět

Nehledě na básničky a veršíky, které si mohou budoucí novomanželé do oznámení zvolit, nesmíte zapomenout na důležité údaje, které nesmí za žádnou cenu chybět. Určitě nezapomeňte na jména nevěsty a ženicha, kvůli vám se všechna ta sláva přeci koná, datum, místo a čas konání svatby. Není od věci zanechat i nějaký kontakt, na který vám dají pozvaní včas vědět, zda se účastní či nikoli.

Vyvarujte se chyb

Ještě před vytisknutím, si všechno několikrát a důkladně zkontrolujte, ať neplatíte spoustu oznámení zbytečně. Úplně nejlepší krok, který můžete pro ověření správnosti udělat, je nechat vytisknout pouze jedno svatební oznámení. Ne vždy totiž musí po vytištění vypadat právě tak, jak jste si představovali. Pokud bude vše v naprostém pořádku a bez chyb, hurá do tisku zbylých oznámení.

V jednoduchosti je krása

Při výběru svatebního oznámení se vyvarujte přehnané komplikovanosti a zdobnosti, ne nadarmo se říká, že čím jednodušší, tím lepší. Berte zřetel na to, že to, jak bude oznámení vypadat, bude na hosty působit největším dojmem, větším než samotný obsah. Stačí jen jeden výrazný prvek a je na vás, zda to bude podklad, písmo, nebo obrázek.

Posílat, nebo předávat?

Nejlepší a samozřejmě nejosobnější je předávat svatební oznámení osobně, avšak ne vždy je to možné. Pro vaše pohodlí a stejně tak pohodlí vaší peněženky bude nejlepší předat co nejvíce oznámení z ruky do ruky.


Doufáme, že vás tento článek bavil a pomůže vám v rozhodování se o tom, jak by mělo vaše svatební oznámení vypadat.