zasedací pořádek na svatbní hostině zasedací pořádek na svatbní hostině Foto: Matouš Bárta

Zasedací pořádek na svatební hostině

  • Napsal(a): Tereza Martinková (červen 2017)

Jde vám z toho všeho hlava kolem a i zasedací pořádek u svatebního stolu je tak trochu hlavolam? Kam posadit babičku, kam tetičku, strýčka, neteř nebo sestry voříška Puňťu? Pokud nechcete zasedací pořádek vymýšlet úplně od nuly, můžete se řídit pár pravidly, které vám to celé mohou alespoň trochu usnadnit a vám tak zůstane víc času na zábavnější povinnosti, třeba na výběr svatebních šatů.

Nejpraktičtější variantou je stolování do písmene U. Vy, jako novomanželé budete sedět v jeho čele, budete mít všechny na očích a všichni budou mít na očích vás. Zároveň můžete se všemi komunikovat a tak se žádný z pozvaných nebude cítit opuštěný a odstrčený.

Kdo sedí vedle koho?

Nevěsta sedí po manželovo pravici, jste přeci jeho pravá ruka a ne žádná levačka. Pokud tedy manžel není levák, s tím se v etiketě asi nepočítá.

Hned vedle vás, novomanželů, je místo určené pro rodiče. Etiketa si ale při vytváření pravidel chtěla zahrát škatulata a tak praví, že rodiče nevěsty by měli sedět vedle ženicha (maminka, tatínek) a ženichovo rodiče vedle nevěsty (tatínek, maminka). My ale chápeme, že rodina je pro vás důležitější než etiketa a vy bude chtít mít vedle sebe spíše lidi, které jste na světe viděla jako první.

Další čestná místa u stolu obsadí svědkové, kteří si tyto místa zajisté zaslouží. Není to samozřejmě podmínkou, protože tu máte ještě své milované prarodiče, kteří by nejspíše chtěli být také u své nejbližší rodiny. Svědci se na ty roztomilé staroušky určitě zlobit nebudou.


Ostatní příbuzenstvo od ženicha by pak mělo být po ženichově straně a od nevěsty po straně nevěsty.

Etiketa není nejdůležitější

Hlavní samozřejmě je, aby se všichni cítili co nejlépe, proto je hloupost posadit k sobě někoho, kdo se nemůže ani vidět, ani slyšet v nejhorším případě ani cítit, jen kvůli správnosti etikety.

Další pomůckou pro usazení hostů může být jejich věk, veteráni si spíš budou rozumět s veterány a puberťáci s puberťáky. Přeci jen, ne každá čtrnáctka chce trávit svatbu posloucháním historek z druhé světové.